חטיבה עליונה

דבר המנהל החינוכי
הרב יוסי גולדברג

ישיבת "תורה ומדע" מהי?
"תורה" – מהי?
"אַחַת שָׁאַלְתִּי מֵאֵת ה' אוֹתָהּ אֲבַקֵּשׁ שִׁבְתִּי בְּבֵית ה' כָּל יְמֵי חַיַּי לַחֲזוֹת בְּנֹעַם ה' וּלְבַקֵּר בְּהֵיכָלוֹ".
שואל רבי שמחה בונם מפשיסחה: "כפילות לשונו של דוד למה? גם "אחת שאלתי" וגם "אותה אבקש"?! וכי מה היה נגרע הפסוק אילו היה כתוב: 'אחת שאלתי מאת ה', שבתי בבית ה''?
עונה הרב: אחת היא שאלתו של דוד; בכל מקום שאהיה, ובכל דבר שאתעסק בו, יהי רצון מלפניך שאזכה כל ימי חיי להיות מבקש לשבת בבית ה'
אף אנו בישיבת "תורה ומדע", מבקשים לטעת בלב תלמידנו ובנו, אהבת לימוד התורה, וחיבוב מצוותיה, כך שאהבה זו תלווה אותנו לכל מקום שנלך ובכל מה שנעשה. גם בשעה שנהיה עסוקים בכל דבר מעשה של תיקון ושכלול חיי עולם, יהיו הגעגועים לעונג שבעיסוק בתורה וקיום המצוות, לנגדנו תמיד, נר לרגלנו ואור לנתיבתנו.
"מדע" – מהו?
"וְאָמַרְתָּ בִּלְבָבֶךָ:  כֹּחִי וְעֹצֶם יָדִי עָשָׂה לִי אֶת הַחַיִל הַזֶּה".
מסביר הרב קוק: "ואמרת בלבבך" איננה אזהרה, אלא ציווי - חובה אמונית היא להכיר בכך שבורא עולם נטע בך כוחות חיים לפעול בהם טוב בעולם.
אף אנו נאמר: חייב אתה להיות מודע לכוחותיך, חייב אתה להבין את עוצמת ידיך, כי נוצרת על מנת לעשות הרבה "חיל", לבנות ולנטוע, לתקן את העולם ולשכללו, לחזק את כל מערכות החיים כאן במדינתנו, ובפרט בזמן גאולתנו זו, במיטב כישוריך ובמיצוי יכולותיך המצוינות - למד מדע וחקור את רזי הטבע! למד ידיך את סודות הטכנולוגיה! כי כך תוכל "לעשות חיל".
עם זאת וחלק מהותי מציווי זה מחויב אתה לזכור "אֶת ה' אֱלֹקֶיךָ, כִּי הוּא הַנֹּתֵן לְךָ כֹּחַ לַעֲשׂוֹת חָיִל" - לעולם את תשכח תוך עשייתך המרובה, תוך כדי השימוש בכוחותיך המצוינים וקטיפת פירות ההצלחה, כי את כל כוחותיך קיבלת מה' אלוקיך במתנת חינם.
הרי "תורה ומדע" על רגל אחת.

שירותים
לתלמיד

מסלולי למידה

כחלק מהשקפת עולם המאמינה במצוינות התלמידים ומחויבות לעמידה ביעדים ברמה הגבוהה ביותר,
עושים כל תלמידי הישיבה התיכונית, במקביל לתואר האקדמי במדעי המחשב, בגרות מלאה  בתכנית קבועה של 5 יח"ל במתמטיקה, אנגלית, גמרא, תנ"ך ואלקטרוניקה לפי מודל תכנית 'הלמידה המשמעותית' של משרד החינוך.
כמו כן, בוגר של ישיבת 'תורה ומדע', העושה גם תעודת בגרות טכנולוגית, מתחיל את דרכו האקדמית כאשר מבנה הדעת שלו הוא תאורטי ומעשי גם יחד, מה שבונה צורת חשיבה משולבת המתאימה לתעשייה המודרנית הלוקחת את המדע המדויק הטהור ומתרגמת אותו לכלים מעשיים המוציאים לפועל את המחשבה לכדי יצירה ממשית.

צו"ר (צוות רגשי)
הקשבה לכוחות הנפש- בנין האישיות מתוך מבט הוליסטי

בישיבת תורה ומדע רואים את האדם כאישיות שלמה, הנחת המוצא היא ששני הכוחות המרכזיים בנפש האדם, השכל והרגש, הינם כוחות המשלימים זה את זה. התייחסות נכונה למכלול האישיות מהווה את המנוע לצמיחה של התלמיד. במרכזי חינוך לילדים מחוננים ניכרת התופעה בה ההיבט הקוגניטיבי של התלמיד מפותח ודומיננטי בעוד ההיבט הרגשי נשאר רדום או מתפקד בעצמה נמוכה יותר. כדי לבנות בוגר משמעותי בעל כישורים חברתיים ויכולת הובלה אישית ומעוף מחשבתי יש ליצור מתווה הנותן מענה לפיתוח האינטליגנציה הרגשית.

לשם כך פותחה בישיבה התיכונית תכנית ייחודית בהנחיית היועץ החינוכי הרב ישראל וינשטוק והעובדות הסוציאליות הטיפוליות הגב' אלישבע אלטלף והגב' רעות הופר. הצוות הרגשי (צו"ר), אמון על מתן מענה פרטני אישי לרווחה הנפשית של התלמיד ועל הדרכת הצוות המתווך קרי, אם בית, מדריכי פנימיה וצוות ההוראה.המצב הרגשי הוא פסיפס של כל התחומים בהם עוסק התלמיד בישיבה, ובעיקר הלימודי והחברתי. התלמיד מביא אתו לישיבה את כל מה שעבר, ועובר עליו בביתו, במשפחתו ובסביבת מגוריו. הישיבה הופכת להיות תחנה נוספת במסע החיים שלו. תחנה זו מתמזגת אל תוך אישיותו, שנבנתה עם הוריו וצמחה מתוכו. אשר על כן, קבלה צו"ר על עצמה, להיפגש דרך קבע עם המחנכים והמבוגרים האחראים המקיפים את התלמיד. זאת בשלושה מעגלים כפולים: בית הספר, הפנימיה ומעגל האחריות הכוללנית. במהלך שנות הלימודים, כל תהליך חינוכי שאיננו שגרתי, מלווה בנוכחות לפחות אחד מחברי צו"ר ובשיתוף ההורים. על סדר יומה של צו"ר פרטים נוספים רבים. לדוגמה, הכוון פנים ישיבתי לחונכות לימודית וחברתית, הפנייה למורה לאסטרטגיות למידה, הפנייה לרכזת התאמות, תיאום התאמות עם המרכז האקדמי לב, שיחות אישיות עם אנשי צוות ועובדים, כניסה לכיתות במצבי לחץ וחירום, ועוד. ההליכה המשותפת, יד ביד, במעגלים הרחבים של החינוך יוצרת את הניגון המיוחד לכל נפש. הצו"ר יוזם מפגשים קבועים עם משפחות התלמידים, מחזק את הקשר עם המשפחה ובונה תהליך חינוכי בריא המשפיע על רבדים רגשיים מגוונים.